TUHAF VE SİNİR BOZUCU: VAVIEN

Main Article Content

Nilay Coşkundeniz

Abstract

Bir filmin "iyi" olup olmadığını değerlendirirken onu kişisel beğeni süzgecimizden geçiririz. Kişilerin zevklerini birbirinden ayırt eden bu süzgeçte birden çok madde de olabilir, bir tane de. Fakat genellikle rafine bir zevkin oluşmasındaki en büyük etken çok sayıda film izlemektir; böylece ortaya geniş bir kıyaslama yelpazesi çıkar. Bu yelpazeye sığdırdığımız filmler içinde diğerlerine göre daha üstün, kaliteli ve beklentiyi karşılayarak ortaya çıkan filmler bize daha özel ve önemli gelir. Tıpkı bir koleksiyoncu gibi diğerlerinin arasından sıyrılan bu filmleri derleyip toplayarak kişiselleştirir, beğeni rafımıza özenle yerleştiririz.


Günümüzde Türk sineması her ne kadar bayağı filmlerle tanınıp özetleniyor olsa da içerisinde son derece titizlikle hazırlanmış, kaliteli filmler de mevcuttur. Tabii ki bu filmler hiçbir zaman diğer ucuz filmler kadar izleyici ve beğeni toplamaz; zira beğeni süzgecinde tek bir etmen bulunan insanlar, kaliteli izleyicilerden çok daha fazla sayıdadır. Yine de umutsuzluğa kapılmadan Türk sinemasına şans veren izleyiciler birçok kaliteli yapıt izleme şansı bulabilir. Bana göre, bu kaliteli filmlerden biri de 2009 yapımı Vavien filmidir.


Vavien'i en kısa yoldan anlatmak gerekirse zekice ve gerçekçi denebilir; tabii ki o, bundan çok daha fazlası. Psikolojik olarak ince ince örülmüş karakterleri son derece hayatın içinden oluşturulduğu gibi oyuncular tarafından da başarılı bir şekilde canlandırılmış. Bunun dışında ilgimi çeken bir diğer unsur da filmin somut boyutu oldu: Vavien'in hikâyesiyle tamamen örtüşen bir doğallık ve kasvetle ekrana aktarılmış. Bir diğer önemli bir nokta ise Celal'in abisiyle beraber bir elektrik dükkânında çalışması; hatta vavien kelimesi de elektrik tesisatı terimi. Dikkatli izlendiğinde filmin başında ve sonunda yapılan küçük bir göndermeyle film adeta ortaya seriliyor, vavien sağ olsun.


Ana karakter Celal, izleyicilerin pek de hoşlanmayacağı bir karakter. Çekirdek ailesiyle sıradan bir kasabada, sıradan bir hayat süren bu adam içinde bulunduğu koşullar ve hayattan son derece mutsuz; çektiği para sıkıntısı, sevmediği eşi ve oğlu bir yana bir de âşık olduğu kadından karşılık alamıyor. Durup düşünüldüğünde oldukça basit ve tanıdık bir hikâye, değil mi? Bu "zavallı" mutsuz adamın çehresinde hayatın sillesini yediğini gösteren o hüzün ise sadece bencilliğini ört bas eden bir maske aslında.


Olaylar Celal'in Sevilay'ın kendisinden gizli para sakladığını keşfetmesiyle gelişiyor. Gerçek karakterini bundan sonra sergileyecek Celal ne kadar şeytani bir karakter ise Sevilay da o kadar saf bir karakter. Tek beklentisi Celal'den ilgi ve sevgi görmek olan Sevilay, depresif ve bağımlı bir kadın. Gösterdiği iyi niyet açıkça ya da dolaylı olarak her daim sömürülen Sevilay gerçek anlamda zavallı biri: Çünkü ona hak ettiği gibi davranan hiç kimsesi yok. O ise bütün dünyaya sevgi vermeye hazır, gerçeklere ve kötülüklere kör olmuşçasına masum. Bu tuhaf zıtlık, filmi izlerken rahatsız edici boyutlara ulaşabiliyor: Bir kötüye mi sinirlenir insan, yoksa bir aptala mı?


Her karakter bizlerden izler taşıyor Vavien'de. Bastırdığımız ya da bastırmaya çalıştığımız egomuz, bunun diğer insanlara yansıması ya da direkt olarak bizi ve eylemlerimizi etkilemesi, aslında toplumda ne kadar "geçici" ve önemsiz bir varlık olduğumuz, aksine inanmak istesek de insanların hiçbir zaman değişmeyeceği, sadece değişmişçesine rol yapabileceği gibi gerçekleri apaçık gösteren Vavien oldukça başarılı işlenilmiş bir kara mizah filmidir. Filmde yer yer güldürüp eğlendirdiği gibi, her gün yüzleşmek zorunda kaldığımız gerçeklerle de burun buruna getiriyor.


Vavien, film izlemeyi sevenlerden ziyade filmi izledikten sonra uzun uzun hakkında düşünen, olayları ve karakterleri analiz etmekten hoşlananlar için büyük bir nimet. Göründüğünden çok daha derin olan bu film ve karakterleri biraz aynaya bakmak gibi aslında: Komik, fakat rahatsız edici. Hak ettiği değeri bulamasa da Vavien kaliteli bir film izleme arayışındaki film severler için harika bir Türk filmi seçeneği.

Downloads

Download data is not yet available.

Article Details

How to Cite
Coşkundeniz, N. (2019). TUHAF VE SİNİR BOZUCU: VAVIEN. Journal of English Language and Literature Club, 1(1), 11-12. Retrieved from https://dergi.ingilizedebiyati.net/cuidek/article/view/11
Section
Articles