VINCENT’İN YILDIZLARI

Main Article Content

Büşra Bulut

Abstract

Kaç kez gece vakti gökyüzüne baktınız? Baktığınızda neler gördünüz? Karanlık? Minik parlak yıldızlar? Peki, ne hissettiniz? Huzur? Özlem? Korku? Bundan 129 yıl önce bir gece, Vincent da aynı gökyüzüne baktı. Gördükleri bizim gördüklerimizden farklıydı. Bizim karanlığımız onun gözlerinde mavi ve sarıyla yer değiştirdi, bizim ufak parıldayan yıldızlarımızı o devasa ışık topları olarak gördü. Ve bu gördüklerini tüm yalnızlığı, endişeleri ve karmakarışık duygularıyla aktardı o meşhur resmine. Evet, hepimiz görsek tanırız Yıldızlı Gece’yi, peki o muhteşem eserin ardında yaşananları, bu şaheserin oluşturucusu olan o yetenekli ressamın dünyasını tanımak ister misiniz?


Ilık rüzgarların estiği güzel bir gecede, sonsuzmuş gibi gelen gökyüzüne dikmiştim gözlerimi ben de. Birden aklıma düştü Yıldızlı Gece ve içimdeki onlarca his yerini bir anda merak ve heyecana bıraktı. Düşündüm. Resim hakkında bir şey bilmiyor olmam yetmezmiş gibi Van Gogh hakkında da bildiğim tek şeyin o meşhur kesik kulağı olduğunu fark ettim.Ve tanımak istedim onu. Geçtim bilgisayarın başına. Başta niyetim, hakkında bir şeyler okumaktı ama sonra vazgeçtim. Çünkü bildiğim bir film vardı onu anlatan:Van Gogh: Painted with Words. Hele bir de Vincent’a o çok sevdiğim Benedict Cumberbatch’in hayat verdiğini hatırlayınca kararım kesinleşti. Film, damakta belgesel tadı bırakıyordu ve filmin sonunda da özellikle belirtildiği gibi oyuncuların söylediği her bir replik Vincent’ın mektuplarından alıntıydı. Bu hem sanatsal yönünü güçlendiriyor hem de gerçekliğine olan inancınızı arttırıyordu. Pür dikkat ve müthiş bir zevkle izledim filmi ve o 80 dakikanın nasıl geçtiğini anlayamadım bile.


Vincent Willem van Gogh. 30 Mart 1853’te Hollanda’da doğdu. Ailesinin ilk çocuğuydu. 1868 yılında eğitimini yarıda bıraktı ve ailesinin yanına döndü. Hayatının bu dönemini, o meşhur mektuplarının birinde kasvetli, soğuk ve kısır kelimeleriyle tasvir etmişti.


16 yaşında, amcasının el atmasıyla, bir sanat simsarlığı firmasında, Goupil’in firmasında çalışmaya başladı. Firma onu önce Brüksel’e sonra da İngiltere’ye yolladı.


...

Downloads

Download data is not yet available.

Article Details

How to Cite
Bulut, B. (2019). VINCENT’İN YILDIZLARI. Journal of English Language and Literature Club, 1(1), 33-40. Retrieved from https://dergi.ingilizedebiyati.net/cuidek/article/view/21
Section
Articles