SAKAT RUHLAR, HASARLI HAYATLAR

Main Article Content

Zeynep Çelik

Abstract

Toplu taşıtlar, toplu istismarların en yoğun yaşandığı yerlerdir. Sabah ve akşam, iş giriş ve çıkış saatlerinde mecbur olmadıkça dışarı çıkmadan hayatını devam ettiren insanlar var. Ayriyeten Kara yolunda trafiğin durduğu yerde metro kalabalık bile olsa ilerliyor mantığıyla yol alan insanlar. Ya da bir buluşmasına yetişmek için dolmuşa atlayanlar var; sırf muhatabına verdiği değerden geç kalmamak isteyenler. Bir de mecburiyetten toplu taşımayı kullananlar. Dışarı çıkan herkesin bir gerekçesi var. Fakat gerekçesi olmayan grup ise, kalabalıktan ya da o andan yararlanmaya çalışan aklı ve kalbi sakat insanlar.


“İki şey ister gerçek bir erkek: tehlike ve oyun. Bu yüzden ister kadını, en tehlikeli oyuncak olarak.” diyor Friedrich Nietzsche Böyle Söyledi Zerdüşt adlı kitabında.


Metroda yanına oturduğu genç kızı tedirgin edecek illa bir şeyler yapıyorlar. Hiç kimse başka bir insanın teninin sıcaklığını duymak zorunda değil. O kız senin kendini tatmin ederkenki halini hissetmek ve yaşamak mecburiyetinde değil. Kadınlar, en çok da bu konudan şikâyetçi. Karşıdaki erkeğin yaşının ne olduğunun bir önemi yok. Ama en çok orta yaş ve üstündekilerden uzak durulmalı. Bana burada bu kadar kesin bir yargıya nasıl vardığımı sorabilirsiniz. Sorarım size: babam ve dedem yaşındaki insanın yanında “Bir şey olmaz” diyerek oturduğunuz yerden kaç kez iğrenerek kalktınız? Kaç kez o sıcaklığı duyup tiksindiniz? Oysaki bunlar daha en masum tacizler değil mi! Unutmayın ki her suç “masum” adı altında dallanıp budaklanıyor.


...

Downloads

Download data is not yet available.

Article Details

How to Cite
Çelik, Z. (2019). SAKAT RUHLAR, HASARLI HAYATLAR. Journal of English Language and Literature Club, 1(1), 73-75. Retrieved from https://dergi.ingilizedebiyati.net/cuidek/article/view/34
Section
Articles