KAFKA’NIN DAVASINDA BLOCK VE İHTİYAR AVUKAT

Main Article Content

Gürkan Sadece

Abstract

“Block artık avukatın müvekkili değil, köpeğiydi. Avukat Block’a köpek kulübesine girer gibi yatağın altına sürünerek girmesini ve orada havlamasını emretseydi, Block bunu büyük bir zevkle yapardı.”


Bir sabah uyandığından davalık olmuştu Josef K. Ne olduğunu, neden olduğunu bilmediği bir meselenin orta yerince buluvermişti kendini. Ama bir savaş olduğu açıktı. Tüm kişi ve kurumlarıyla bir araya gelmiş otorite bu sefer K.yı bulmuştu kendisine. Bilmeden işlediği bir günah, belki de işlemediği bir suça karşı koyması gerekiyordu. Kafka bize bunların hiçbirisini vermiyor romanında. K.yı kendimizce eleştiremiyoruz bile. Romanın sonlarına doğru anlıyorsunuz. Kafka sadece okumamızı ve düşünmemizi istiyor. Ne bir suç ne de bir suçlu var.


Hiç bilmeden girdiği bu davadan kurtulmak için başta gerekli prosedürleri uyguluyor başkarakterimiz ancak bir noktadan sonra işler değişiyor. Savunmasını, mücadelesini tek başına yürütme kararı alıyor. Anlıyor ki herkes bu düzenin içinde kendine verilen rolü sahnesi gelince sessizce oynamaya başlıyor. Block ve Avukat arasındaki diyaloğa bu noktada şahit oluyoruz.  Küçük bir ders vermek istiyor Avukat. Çünkü K. olağanın dışında bir tavır sergileyerek sadece kendisini değil tüm düzeni de tehdit etmektedir. Katedral sahnesinde bunu açıkça hissediyoruz. Block ile K. İlk tanıştıklarında karşımızda yılların verdiği tecrübeyle konuşan bir insan görüyoruz. Bu işin sistem ölçüsünde yasal ve yasal olmayan yollarını bilen ve uygulayan birisi. Şöhret sahibi avukatımız dışında kirli işlere el atmış ufak birkaç avukatla daha çalışıyor. Büyük maharetlerini K.ya karşı dökmesi  “Acaba Block mu kurtaracak K.yı bu çileden?”  diye sorduruyor insana. K.nın dikkatli dinleyişi Leni’nin tekrar mutfağa gelmesiyle bozulana kadar Block bir kurtarıcı... Bu noktada Kafka birden bizi bir mücadelenin ortasına fırlatır. Avukatını davadan çekmek ve kendini savunmak. Block, K.yı üzerine atılacakken Leni araya giriyor ve daha sonra Avukatın odasına giden süreçte Leni’nin onu durdurmaya çalışmasını, hatta onu ısırmasını okuyoruz.


K. nispeten toplumda saygınlığı olan bir insan. Belirli bir konumu, nüfuslu akrabaları var ve bu nedenle toplumdaki diğer davalılara nazaran daha bir ayrı duruyor. Kafka bunu göstermek için işte Block’u yaratıyor bizlere. Ona denilenden fazlasını yapmaya ne gücü ne de aklı olan bir insan Block. Kendince ufak kurnazlıkları var. Avukat bunu umursamıyor bile. Onu değersiz görmek onun için sıradan haklı olduğu bir durum. K. ise kendine ders verilmek için Avukatın seçtiği bu insana bakıp karşı çıkıyor. Karşı çıktığı yalnızca Block’un kendisi ya da onun avukat karşısında küçülmesi değil. Tüm insanlığın, düzenin bir parçası olmasına rağmen yakasını kurtaramadığı “yüce kurtarıcı”lara karşı çıkıyor. Avukatın önünde diz çökmüş, sahibinden komut bekleyen bir köpeği andıran bu insan için tüm insanlık adına utanıyor. Oysa K. çok yanlış bir yerdedir. Avukattan önce Block karşı çıkıyor bu onurlu duruşa. Kendisinin bir aşağı bir yaratık haline getirilmediğini savunuyor dizleri üzerine çökmüş haldeyken. Avukat ise bize gayet memnun bir duruş sergiliyor. K.ya göstermek istediği tam olarak karşısındadır artık. “Seni bunlarla bir tutmadığım için mi benden –düzenin “savunma” görevi atfettiği benden- vazgeçiyorsun?” Bize verilen mesaj ve K.ya anlatmak istediği budur Avukatın. K. ise tüm bunlardan soyutlanmıştır artık. Düştüğü bir hata vardır ancak: Avukatın onu yanında tutmak için yaptığını düşünmek bütün bunları. Avukat sadece kendisine ilginç gelen davalarla ilgilendiği söylemişti zaten ona. K. bunun farkında değildir. Leni kenardan kaçamak bakışlar atar K.ya, Block sahibinin ağzından çıkacak kelimeleri kapmak için hazır bekliyordur ve Avukat tüm bu olay içerisinde kendisine verilen gücü sergilemektedir. K. ise kitabın sonuna iyice yakındır artık.

Downloads

Download data is not yet available.

Article Details

How to Cite
[1]
Sadece, G. 2019. KAFKA’NIN DAVASINDA BLOCK VE İHTİYAR AVUKAT. Journal of English Language and Literature Club. 1, 1 (Jan. 2019), 83-84.
Section
Articles