KEDİ

Main Article Content

Barış Oğuz Yılmaz

Abstract

Kedimi çok severdim. Ben kedime sarılırdım, o da bana sarılırdı. Bilgisayarın başında otururken kedim gelip kucağıma atlardı.


İki haftalığından beri bizimleydi. Birkaç kere hasta oldu. Kustu. Yün iplik yuttu. İpliği kustu, boğazından çektim. Şaka gibi, sonu gelmeyen mendil zinciri gibi sonu gelmiyordu. Sonra geldi. Bir gün yemek yemedi. Sonra yedi.


Bazen başını okşamaya elimi uzatınca kafasını çekerdi. Bütün vücudunu okşardım elim boyu geri çekilirdi. Bazen yanaklarını kaşıtırdı, sonsuza dek. Uzun tırnaklarımı severdi. Kedimin kürkünü öperdim. Öpücüğü anlamazdı, yine de çabamı takdir ederdi. Bazen aşka gelip ısırırdı. Annemle ben bunu pek takdir etmezdik.


Geceleri uyumadan önce kedime sarılırdım. Onun da hoşuna giderdi. Yanağını yanağıma dayardı. Gırlardı, salyaları akardı. Bir gece onu kucağıma aldım, yatağıma atladım. O gün uzun bir öğle uykusu çekmiştim zaten. İlaç içmeye kalkmıştım. Geri yatacaktım. Kedim de uykuluydu.


Kucağıma aldım. Boynu omzumdaydı. İki elimle tüylü, sıcak bedenini kavramıştım. Minicik ve yumuşaktı. Yatağa yüzüstü attım kendimi her zamanki gibi. Birden boynunu ezdim. Boynu koptu. Çığlık bile atamadı. Kafası yere yuvarlandı.


Ben bir şoka girdim. Çığlık mı atsam, geri mi çıksam, sakince kanı ve cesedi mi temizlesem bilemedim. Bedeninin gerisi elimde duruyordu hala. Yüzüstü üstüne yatmıştım. Normalde, ona nefes alacak yer bırakmak için tüm ağırlığımı üstüne vermem. Bir baktım ağırlığımı da vermişim. Artık nefes almasına ihtiyacı olmadığı için herhalde. Omuzum kan oldu diye tişört yapıştı. Sırtım üşüdü ama dönüp üstümü de örtemiyorum.


Annem uyanınca beni öldürecek! Annem uyanıp odama girince kalp krizi geçirecek. Ah, annem ağlayacak. Çığlık atacak ve ağlamaya başlayacak. Elini ağzına götürecek. Kopuk kelleye bakıp korkacak. Sırtı duvara çarpacak. Yere çöküp şelalelerce ağlayacak. Hayır, annem bundan güçlüdür. Ağlarken bana dokunacak! Ah. Bana dokunacak, ağlarken beni itekleyecek ve kalkmamı söyleyecek. Kalkmam gerekecek. Annem ölen kediyi düşünecek. Ben hareket edemeyeceğim. Annem sinirlenecek. Annem bana çok kızacak. Lanet olsun. İsteyerek yapmadım ki. Lanet olsun. Kalkmam lazım.


...

Downloads

Download data is not yet available.

Article Details

How to Cite
[1]
Yılmaz, B. 2019. KEDİ. Journal of English Language and Literature Club. 1, 1 (Jan. 2019), 85-87.
Section
Articles